Erken Boşalmaya Ne Yol Açar ?

Date:

Paylaş:

Bu konuda çoğu manzara vardır. Bazı­ları telaş kaçamaklarla ya da ayrım edilme korkusuyla yaşanan birincil cinsel deneyimlerin erkeği çabuk boşalma­ya sevk ettiğine inanıyor. Diğerleri, nedenin üzüntü …

Bu konuda çoğu görüntü vardır. Bir Takım­ları acele kaçamaklarla ya da fark edilme korkusuyla yaşanan ilk cinsel deneyimlerin erkeği tez boşalma­ya sevk ettiğine inanıyor.

Diğerleri, nedenin endişe veya erotik uyarılara aşırı duyarlılık oldu­ğunu ileri sürüyor.
Meşhur seksolog Helen Singer Kap­lan, sorunun temelinde erkeğin or­gazmdan derhal önceki duygularını ayırt edememesi, dolayısıyla da de­netim altına alamamasının yattığına inanıyor. Çoğu seks terapistinin de desteklediği bu teoride sorun çocu­ğun idrarını tutmayı öğrenmesine benzetiliyor; nitekim çocuklar doymuş bir idrar kesesinin nasıl bir duygu olduğunu anlamadan, buna alışmadan ve bunun üzerinde denetim sağlama­dan idrarlarını tutamazlar.

Maddesel nedenler çok aralıklı gö­rülür, lakin bir erkek böyle bir sorunu daha önce hiç yaşamadıysa ve ko­şullarda (örneğin eş değişiklik gibi) hiçbir değişiklik olmadıysa, dokto­run prostat sorunu ya da nörolojik bir hastalık olasılığını dışlaması ge­rekir.

Çare
Standart çare seks terapisidir, ama ilaç tedavisi de uygulanabilir. Araş­tırmacılar yeni antidepresanlardan bazılarının (örneğin sertralin) boşal­mayı geciktirerek her iki benzeşen açısın­dan da doyumu artırabildiğini belir­lemiştir. İlacın gidip gelen kullanılması da aralıksız başvuru formu dek etkili görünü­yor. bununla birlikte, bulantı ve cin­sel arzu azalması gibi tabi etkileri vardır.

Erken boşalma vakalarının ço­ğunda seks terapisi başarılı sonuç veriyor ve bazen birkaç haftada so­nuç alınıyor. Ama bu girişim eşler arasında iyi bir iletişim olmasını ve disiplinli bir yaklaşımı gerektiriyor.

Çoğu çift için bir seks terapisti­nin yardımını almak yararlıdır, çünkü önceden belirlenmiş bir programı ve bir “yetkili” tarafından dile getirilen yapılacaklar’ ile ‘yapılmayacaklar’ı uygulamak daha kolaydır.

Ayrıca seks terapisti eşleri kendi cinselliklerini keşfetme konusunda eğitebilir, bu sorun sebebiyle birik­miş olabilecek endişe ve öfkelerin giderilmesini sağlayabilir ve eşleri destekleyip özendirme edebilir. Ara Sıra seks terapisti erken boşalma sorunu ele alınmadan önce, bir danışmanla ilişkinin ele alınmasını önerebilir.

bununla birlikte, eşlerin ikisi de aslında istekliyse, kendi cinsellik­leri konusuna kuytu yaklaşıyorlarsa ve bu sorun nedeniyle ilişkileri fazla zarar görmediyse, bu alıştırma dizi­sini evde kendi başına göstermek da muhtemel olabilir.

Tedavide neler yapılır ?
Terapistlerin çoğu “beş duyuya odaklanma” egzersiziyle “durup-başlangıç” tekniğini veya “sıkma” tekniğini birlikte kullanıyor.
Beş duyuya odaklanma, ünlü seksologlar Masters ve Johnson ta­rafından geliştirilen bir yöntemdir. Bu usul, uyarılma ve orgazma ulaşma baskısı olmaksızın, nedeniyle­sıyla cinsel ilişkide başarılı olma en­dişesinin bulunmadığı sıcacık bir or­tamda, eşlerin baştan birbirlerine dokunma ve okşamanın hazzına varması için tasarlandı.

Birçok çiftte cinselliğe ilişkin duygular esas olarak orgazma ve birbirlerine haz verip veremeyecek­lerine odaklanmıştır. Beş duyuya odaklanma yöntemi çifte her şeye her yerde başlangıç fırsatı veriyor.

Durup-başlama tekniğinde bayan erkeğe mastürbasyon yaptırmaya başlıyor, erkek orgazma yaklaştığını hissettiği anda işaret edince duruyor ve erkeğin orgazma varmak dürtüsü geçene değin bekliyor. Sonra bir kere daha eşini uyarmaya başlıyor ve bu süreç birkaç kez tekrar edildikten sonra orgazma izin veriliyor. Sıkma tekniğinde kadın orgazma yaklaşan erkeğin penisini 15-20 saniye sıka­rak orgazma varmak dürtüsünün geçmesini ve penisteki sertleşmenin biraz azalmasını sağlıyor. Bu teknik­te de orgazma izin verilene değin aynı süreç birkaç defa tekrarlanıyor.

Bu iki tekniğin etkin olmasının nedeni, erkeği orgazmdan hemen önceki duygulara alıştırarak, bunlar üstünde an be an denetim kurmasına olasılık vermesidir. Bir Takım er­kekler bu denetimi bir defa öğrenin­ce bundan böyle sürdürdüklerini söylerken, öteki bazıları emin aralıklarla bu eg­zersizi tekrar gereği duyabilir.

Kaldı fakat, cinselliği sadece bir or­gazm arabulucu olarak yok, gevşeme ve ortak hoşgörü alma yöntemi olarak ele almanın bütün ilişkilerde göz önünde tutulması gereken iyi bir il­ke olduğu unutulmamalıdır. Burada tanımlanan egzersizin izleyen aylar­da kesin aralıklarla tekrarlanması ge­rekebilir.

Galibiyet oranı çok yüksektir ve seks terapistleri 3-4 ay sonradan “bütün düzel­me” oranının %90′ın üstünde oldu­ğunu bildirmektedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...