Baş dönmesi niçin olur uyarı hastalık habercisi olabilir!

Date:

Paylaş:

Yaygın inanışın tersine baş dönmesi rahatsızlık yok, öyle fazla hastalığa göze çarpan edebilen bir belirti! Hava değişikliğinden yanlış hareket etmeye, ışıktan yüksek sese maruz kalmaya, stresten öksürüğe dek öyle fazla faktör baş dönmesini tetikleyebiliyor. Bu tetikleyici etkenlerin ardında ise çoğunlukla kulak, bazen de beyinden kaynaklanan hastalıklar yer alıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Deniz Tuna Edizer altta yatan hastalığa alt olarak baş dönmesine böylece fazla şikayetin de eşlik edebildiğine uyarı çekerek, konu hakkında data verdi.

Kulak kristallerinin yerinden oynaması (BPPV) 

Baş dönmesine en sık yol açan hastalıklar aralarında pozisyonel vertigo (BPPV) yer alıyor. Insanlar arasında kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen pozisyonel vertigo, baş hareketlerine alt olarak, çoğunlukla saniyeler süren şiddetli ve kısa süreli baş dönmesine niçin oluyor.Sıklıkla raftan bir şey edinmek ya da ayakkabı bağlamak gibi hareketler bu hastalıkta baş dönmesini tetikliyor. Pozisyonel vertigonun yaş ilerledikçe görülme riski artıyor. Bu hastalığın D vitamini yetersiz olan hastalarda daha sık görüldüğüne dair kayda değer araştırmalar mevcut.

Denge sinirinde iltihap (Vestibüler nörit) 

Denge sinirinde cerahat olarak tanımlanan vestibüler nörit hastalığı da sık görülen vertigo nedenlerinden birini oluşturuyor. Hastaların çoğunlukla öncesinde bir üstteki solunum yolu enfeksiyonunun varlığından bahsediyor. Vestibüler nörit epeyce şiddetli ve 7-10 gün her tarafında sürekli seyreden, ama şiddeti azalarak sürekli baş dönmesine yol açıyor. Hastalarda şiddetli bulantı ile kusma da görülüyor ve ağızdan besin olası olmayabiliyor. böylece hastaların bir kısmında hastanede takip gerekebiliyor.

Meniere hastalığı 

İç kulak sıvılarında (endolenf) genişleme sonucu oluşan meniere hastalığı kayda değer bir baş dönmesi etkeni olarak belirtiliyor. Ataklar halinde ortaya çıkan baş dönmesi tipik özelliğini oluşturuyor.Baş dönmesinin yanı sıra atak esnasında işitme kaybı, çınlama ve kulakta dolgunluk duygusal, değişen sıklıklarda görülüyor. Perhiz değişikliği, ilaç tedavisi ve kulak içine yapılan enjeksiyonlarla hastalık yoklama altına alınabiliyor.

İç kulak iltihaplanmaları (Labirentit) 

İç kulağın iltihaplanması olarak tanıdık labirentit varlığında baş dönmesine işitme kaybı ve bulantı/kusma eşlik ediyor. Labirentit enfeksiyonlar veya enfeksiyon dışı etkenlere alt olarak gelişebiliyor.Genelde şiddetli baş dönmesine yol açan labirentit varlığında hastanede yatış gerekebiliyor. Ataklar halinde olmayan ve aralıksız aralıksız baş dönmesi haftalarca sürebiliyor ve ardından bilhassa bir takım hareketlerle ortaya çıkan dengesizlik ile işitme kaybı gibi sekeller bırakabiliyor.

Vestibüler migren 

Migren tanısı olan çoğu hastada herzamanki migren atakları dıştan bağımsız vertigo atakları görülebiliyor. Migren tanısı varlığında ataklar halinde ortaya çıkabilen baş dönmesi veya dengesizlik ve baş ağrısı ile denge bozukluğu arasında bir ilişkinin tespit edilmesiyle teşhis konuluyor.Baş dönmesi atağı esnasında çoğunlukla baş ağrısı görülmemesi ve tetikleyicilerin varlığı önemli özellikler arasında yer alıyor. Tedavisi çoğunlukla migren tedavisine benzerlik gösteriyor.

 Beyin damar hastalıkları 

Baş dönmesine de yol açan damar hastalıklarının manâlı bir oranı tıkanıklık sonucu oluşuyor. Damar hastalıkları, etkilenen alana kadar çoğu ilave şikayetlere de sebep olabiliyor. Tehlike faktörleri aralarında sigara içmek, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı yer alıyor.

KAYNAK:PEMBENAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...