Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Date:

Paylaş:

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu kullanmanın ne gibi zararları var? Tüm merak edilenleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz’dan öğrendik. 

Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! 

Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte görülme sıklığı büyüyen geçimsiz rahatsızlık konjonktivit, göz kapaklarını saran zar tabakasının iltihaplanmasına niçin oluyor. Başkasının havlusunu ve makyaj malzemesini kullanmamalı, havuzda-denizde gözünüzü açmamalı ve hijyenik olmayan ortamdan uzak durmalısınız.

Gözlerde alerjiye niçin oluyor 

Gözlerde fazla sulanma, batma, yanma, uzun zaman devamlı kaşıntı ve çapaklanma, sabahları kirpiklerde yapışma ve kabuklanma ile ışığa aşırı hassasiyet ve flu görme gibi belirtilerle kendini belirten konjonktivit; gözün en dış tabakasındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran çeper tabakanın iltihaplanması durumudur. Irk arasında kırmızı veya pembe göz olarak da adlandırılan konjonktivit, tedavisi olan bir hastalıktır.

Bulaşıcı! 

Konjonktivitin iki öbür sebebi olduğunu gösteren Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, “Alerjik konjonktivit daha çok bahar aylarında ortaya çıksa da yılın her mevsimi görülebilir. Başlıca gözde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ön plandadır ve sebebi genelde çiçek tozu, havuz kloru ve temizlik maddesi gibi alerjenlerdir. Bir diğeri ise, enfektif konjonktivittir. Bu çeşidine bakteri ve virüsler sebep olur. Genelde daha şiddetli bulgular görülür; gözde kızarıklık ve sulanma dışında göz kapaklarında şişkinlik ve çapaklanma ön plandadır ve en kötüsü de bulaşıcıdır” diyerek uyardı.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Aynı havlu ve makyaj malzemelerini veya kişisel eşyaları paylaşmamak, lens kullanılıyorsa hijyenine dikkatli olmak ve kullan-at olanlarını tercih etmek, havuz ve deniz içerisinde gözleri açmamak, sigara dumanının olduğu ortamlardan, tozlu ve hijyenik olmayan yerlerden uzak durmak, bunları yapamıyorsak ardından elimizi yüzümüzü hemen bol su ile yıkamak gerekiyor. Hastalığın görüldüğü bireylerin öteki bireylerle temasından kaçınılmalı ve alerjik sebeplerden ötürü konjonktivitimiz varsa bu alerjenlerden olabildiğince uzaktan durmalıyız” dedi.

Türüne tarafından tedavisi değişiyor 

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, yapılacak muayene ile ilk kez konjonktivitin çeşidinin saptanması gerektiğini, ardından yerinde prosedürlerin tedavide kullanılacağını belirtti. Konjonktivit kendiliğinden iyileşebileceği gibi, iyileşme süresinin uzamaması ve içten yolun izlenerek başka rahatsızlıklara da yol açmaması için doktor kontrolünde ilerlenmesi gerektiğinin önemini vurguladı. Op. Dr. Emre Yılmaz, “Hastalığın tedavisi etmene yönelik olmalı. Alerjik konjonktivitlerde; antihistaminik, steroid veya yapay gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bakteriyel konjonktivitlerde ise antibiyotikli damla ve pomatlar kullanılır. Ama viral konjonktivitlerde bilinen bir damla tedavisi yoktur, gözü rahatlatmaya yönelik tedaviler uygulanır” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...

Tırnak mantarına ne iyi kazanç bulaşmasını istemiyorsanız…

Ülkemizde çoğunlukla görülen cilt sorunlarından biri de tırnak mantarıdır. Her ne dek önemsenmeyecek bir sorun gibi görünse de...