Basur nasıl çare edilir lazer yöntemini denemelisiniz!

Date:

Paylaş:

Oldukça yaygın görülen bir hastalık olan Basur yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Peki hemoroidden korunmak için ne gibi önlemler olmak gerekir, çare şekilleri nelerdir, Laser etkin bir tedavi yöntemi mi? Konu ile ilgili Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar bilinmesi gerekenleri anlattı.

Hemoroidin fazla yaygın görülen bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Op. Dr. Fatih Kar,”50 yaşın üzerindeki erkek ve kadınların yarısından fazlası bu sorunları yaşıyor. Nüfusun yüzde 80’i hayatında asgari bir kere mayasıl hastalığının acılı sonuçlarını çekmiştir. Sağlıklı hemoroidler bir damar yumağı oluşturarak makatın bütünüyle kapanmasına asistan olurlar. Normalde herkeste bulanan ve önemli görevleri olan yapılardır. Makat başta içteki kapatıcı adale ile kapatılır. Öteki bir deyişle sızdırmaz ayla getirilir. Kas üzerindeki hemoroid yastıkçığı gaz, mukus ve sulu dışkının bağırsak içinde tutulmasını sağlar. Anal kanal içindeki deri dokusu (anoderm) duyarlılığıyla değişken alıkoyma kabiliyetine muavin olur. Yaşamı boyunca insanların o kadar çoğunda bu yastıkçıklarda artış olduğu ya da bunların söndüğü görülür.” dedi. 

Birçok hasta konuşmaktan ve hekime gitmekten çekiniyor.

Hemoroidle ilgili alınabilecek önlemlere değinen Dr. Fatih Kar,” Basur hastalığı denildiğinde bu bölgede makat iç kısımda normalde yer alan yastıkçıkların büyüdüğünü ve şikayetlere yol açtığını anlarız. Bu durum çoğunlukla rahatsız edicidir. Kaşıntı, yanma yapar, sızı ve kanamalara yol açabilir. Hafif hemoroidal hastalık durumlarında kolay hijyenik önlemler, perhiz alışkanlıklarının düzenlenmesi, sıcak su tatbiki ile şikayetler belirgin olarak gerileyebilir. İleri hemoroidal rahatsızlık durumlarında ise kendi kendinize uygulayacağınız bu yöntemler iyileşme sağlamakta yetkisiz kalabilir. Yine De bir takım hastalarda ağrılı belirtiler kaybolup şikayetler düzelebilir ama kısa bir süre sonradan her tarafta geri gelirler. Sorun çözülmemiştir. Hemoroid de dahil almak üzere çoğu makat hastalıklarında hastalar konuşmaktan ve hekime gitmekten çekinirler. Fakat kan görüldüğü vakit doktora giderler. Bu da hastalığın ilerlemesine niçin olabilir.” İfadelerini kullandı.

Hemoroidler 4’e ayrılıyor

Tıbbi tedavinin yetkisiz olduğu durumlarda birtakım girişimlerle, hastalıklı hemoroid belirtilerinin olabildiğince minik girişimlerle giderilebilmeye çalışıldığını açıklayan eden Kar sözlerine şöyle devam etti.  “Hemoroidlerin tedavisi hastalığın evrelerine göre belirlenir. Hemoroidler 4 evreye ayrılır. Açılış evresinde (birinci derece ve ikinci derece) ilaçla çare ve üstte anlattığımız yöntemler tatmin edici olabilir. İleri evreler (hemoroidler her tuvalete çıkıldığında dışarı itilir) genelde müdahale gerektirebilmektedir. Peki bu hastalıkta ideal usul ne olmalıdır? Bu durumda hastaya asgari hasar veren, mümkün olduğunca çabuk günlük yaşama her yerde geri döndürebilen, iyileşme döneminde hastada ciddi bir rahatsızlık yaratmayan, operasyon ardından hastada herhangi bir kalıcı problem yaratmayan bir teknik seçilmelidir. Bu amaçla düşünüldüğünde Laser Hemoroid Tedavisi yöntemi bu alandaki boşlukları dolduracak gibi durmaktadır. Peki usul nasıldır? Hastalarımızın bağırsak temizliği yapılmasına gerek olmadan ortalama 15-20 dakikalık bir işlemle problem yaratan hastalıklı olduğunu düşündüğümüz mayasıl yastıkçıklarının içine bu iş için özel planlanmış laser probları ile girilerek derin tabakalardaki damarsal yapıların dağlanması tekniğine dayanmaktadır. Bu şekilde hemoroidal hastalık birkaç hafta içinde küçülmekte ve şikayetler azalarak rahatsızlık düzelmektedir.

İşlem sonrası hasta aynı gün taburcu olabilmekte ve daha birincil dışkılamada hasta şikayetlerinin hafiflediğini hissedebilmektedir. Bu teknik son birkaç yıldır hekimlerimiz ve hastalarımız için de oldukça popüler bir yer edinmeye başlamıştır. Biz de oldukça uzun süredir hemoroidal hastalıklar ve tedavisi ile uğraşmamıza karşın Laser hemoroid tedavisini, son dönemde uygulanan hastalardaki sonuçlarını gördükten, tabi etkilerinin çok eksik olduğunu anladıktan ve ideal başvuru formu şeklini benimsedikten daha sonra güvenle yapabilmekteyiz. Bu şikayetle tarafımıza başvuran, yerinde  hastalarımıza önerebilmekteyiz.”

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...