İdrar kaçırma sorununa neden olan besinler nelerdir?

Date:

Paylaş:

İdrar kaçırma sorunu yaşayanlar veya ilerleyen zamanlarda bu tarz sorunlarla yüz yüze gelmek istemeyenler için günlük hayatta tüketilen bazı besinlerden bahsedeceğiz. Her ne kadar bu besinleri hayatımızdan çıkaramasak da tüketirken olabildiğinde itinalı davranılmalıdır! İşte idrar kaçırma problemlerine yardım olan o besinler…

Domates: Yapılan araştırmalara kadar domatesin mesaneyi tahriş ettiğini ortaya koymaktadır. Aşırı etkin mesane şikayetlerini artırabilecek asidik bir beslenme olan domatesten özellikle alıngan olan şahısların uzaktan durması gerekmektedir. 

Kahve ve dere: Kahve ve çaydaki kafein mesane aktivitesini artırabilmektedir. İdrara çıkma oranının sıklaşmasına neden olan kahve ve çay semptomların şiddetlenmesine de yol açabilmektedir. Kafein alımının azaltılması ya da ortadan kaldırılması ya da kafeinsiz çeşitlerin değiştirilmesi semptomları azaltabilmektedir.

Çikolata: Kahve ve akarsu gibi çikolata da bir arz kafeini içermektedir. Başlıca kafein içermeyen beyaz çikolata veya daha artı kakao taşıyan koyu renkli çikolataların denenmesi sorunu azaltabilmektedir. 

Portakal, limon ve greyfurt: Domates gibi portakal, limon ve greyfurt da yüksek miktarda sitrik asit içermektedir. Mesane kontrolünü zorlaştıran bu meyveler yerine daha az sitrik asit içeren elma, muz gibi gıdalar seçim edilmelidir. 

Gazlı içecekler: Gazlı içeceklerde bulunan fizz, potansiyel olarak fazla aktif mesane semptomlarını şiddetlendirebilmektedir. Bilhassa meyveli soda ve enerji içeceklerinin tüketimine dikkat edilmelidir. 

Baharatlı gıdalar: Gözleri sulandıran ve dudakları yakan gıdalar mesaneyi de rahatsız edebilmektedir. Baharatlı ve acı gıdalardan uzakta durmak yaşana sorunların azalmasına yardımcı olabilmektedir. 

Tatlandırıcılar: Yapılan araştırmalarda suni ve doğal tatlandırıcıların faal mesane sorunu şikayetlerini artırabileceği ortaya koymaktadır. Şekeri ayrıntılarıyla kesmek yerine diyetle sınırlandırarak şikayetler üzerindeki etkisini kontrol edilmelidir. 

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalar; güzel koku ve koruyucular gibi çoğu suni bileşen içerdiğinden dolay şikayetleri artırabilmektedir. 

Soğan: Baharatlı ve asitli gıdalarda olduğu gibi soğan tüketimi mesane problemlerine neden olabilmektedir. Bilhassa ham soğan tüketimi idrar yapma isteğini artırabilmektedir. Mesanedeki negatif etkiyi eksilmek için soğanı pişirerek harcamak daha sağlıklıdır. 

Kızılcık: Birçok birey kızılcık suyunun üriner sistem enfeksiyonlarının belirtilerini hafiflettiğini iddia etmektedir. Ancak asidik bir meyve olan kızılcık, domates, limon, portakal ve greyfurt gibi mesaneyi tahriş edebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...