Lenfoma belirtileri ne zaman başlar? Geceleri çoğu kez terliyorsanız dikkat!

Date:

Paylaş:

Boyun veya vücudun herhangi bir uygun görülebilen lenfoma insanlar arasında genelde lenf bezlerinin şişmesiyle akla başlangıçta lenfomayı getirir. Yaşamsal siklet barındıran lenfomanın belirtilerini peşine düşüp takip ederken epeyce itinalı davranılması gerekmektedir. Lenfomanın belirtileriniz üzerinizde hissederseniz kısa sürede bir hekime başvurarak denetim aşağıda olmanız gerekiyor. Lenfoma hakkında merak edilenleri Memorial Ataşehir Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı, 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü öncesinde lenfoma ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Lendomanın Belirtileri Neler?

Lenfoma, lenf sisteminin hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Lenf sistemi, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfomanın en sık görülen belirtisi, lenf bezindeki şişlik yani lenf bezinin büyümesidir. Fakat lenf dokusu tüm vücutta bulunduğundan hemen hemen bitmiş de başlayabilir. böylece hastalığın belirtileri, tutulan bölgeye ve organa göre değiştirme gösterebilir:

Dalakta artma Ateş, gece terlemeleri ve solunum yetmezliği Halsizlik, dermansızlık, iştah ve kilo kaybı Özellikle kemiklerde ağrı ve karın ağrısı Daimi öksürük, inatçı kaşıntılar ve deri döküntüleri Içki tüketiminden sonradan lenf bezlerinde sızı sık sık enfeksiyon geçirmek lenfomada görülebilen belirtiler arasındadır. Şişkinlikten korkmayın ama ihmal de etmeyin!

 

Boyunda 1 cm. kasık bölgesinde ise 2 cm. olan lenf bezleri adi kabul edilebilir. Bu boyutların üzerinde bir büyümede lenfoma akılda tutulması gereken bir hastalıktır. İster boyunda ister diğer bir bölgede yaşanan lenf bezi şişkinliklerinde, hastaların kötü huylu bir tümörü düşünerek telaşlanması doğaldır. Ama bu cins büyümelerin büyük bir çoğunluğu kanser dışı nedenlere bağlıdır. Lenf bezinde lenfoma haricindeki şişkinlikler; enfeksiyon, bağışıklık sisteminden kaynaklanan otoimmün hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, romatizmal hastalıklar ve lenf dokusunu yaratıcı hücrelerin içinde bir takım moleküllerin birikiminden kaynaklanan depo hastalıklardan meydana gelebilmektedir. Lenf bezlerinde şişkinlik olması durumunda süre kaybetmeden doktora başvurulması ve büyümenin nedeninin belirlenmesi gerekmektedir.

lenfoma belirtileri

Lenf Bezinde Bulunan Şişkinlik Acımıyorsa…

Lenf bezindeki şişkinliklerin ağrıyla birlikte yaşanması hastaları daha fazla endişelendirmektedir. Ancak lenf bezi şişkinliklerinde sancı genelde enfeksiyon kaynaklıdır. Lenfomadaki şişkinliklerin büyük bir çoğunluğu ise ağrısızdır. 40 yaş ve üstünde ortaya çıkan, sızısız ilerleyen, haftalar ya da aylardır geçmeyen, sert, birbirine yapışık, birdenbire çok ve lastik kıvamında olan şişkinlikler lenfoma şüphesini artırmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Lenfoma tedavisinde açıklanmış standartlar olmakla birlikte, tedavinin planlanmasında hastalığın yaygınlığı, alt tipi, tümörün bir takım biyolojik özellikleri ve kişinin genel sağlığı da dahil almak üzere dikkate alınması gereken çoğu etmen mevcuttur. böylece her hastaya tarafından tedaviyi bireyselleştirmek gerekebilir. Lenfoma tedavisinde; kemoterapi, akıllı moleküller denilen hedefe karşın tedaviler, kök hücre nakli ve radyoterapi tedavileri uygulanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...