Meyan kökü bitkisinin faydaları tüm toksinleri atıyor!

Date:

Paylaş:

Meyan kökü yöreden yöreye kullanımı değişen bir bitkidir. Ayrıca hap sanayisinde hem de yiyecek sektöründe kullanılan bu bitkinin insan sağlığına olan faydaları inanılmaz boyutta. Meyan kökünün insan sağlığına faydası nedir? diyorsanız meyan kökü hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık. Karaciğerdeki toksinleri atmasından tutun da sedef hastalığını iyileştirmesine değin böylece fazla konuda fayda sağlayan meyan kökünün bilinmez faydaları! 

İlaç sanayisinde kullanılıyor 

Meyan kökü yöreden yöreye kullanımı değişen birbitkidir. Kimisi ilaç sanayisinde kullanırken kimisi de şerbet olarak tüketmektedir. Faydalarından bir haber olduğumuz bu bitki yüzyıllar önce tıbbi tedavinin ham madesi olarak kullanılırdı.  Meyan bitkisi nehir kenarlarında yetişmektedir. Yaz aylarında toplanılan bu bitkiden sene boyunca yararlanılmaktadır. Meyan bitkisinin tadı toprağa tarafından değişiklik göstermektedir. Kimisi tatlı kimisi acı olan meyan kökü dekstroz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine, fazla tatlı olan glycyrhizik asidi ve glychrizin gibi bileşenler içermektedir. 

Sedef hastalığına birebir 

Meyan kökü deformasyona uğrayan cildi onarmaya yardımcı olmaktadır. aynı zamanda sedef hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Yüzde bulunan sivilce ve akneleri deva olan meyan kökü cildin güzelleştirmektedir. 

Mide asidini düzenliyor 

Uzmanlar meyan kökünün ağız içi yaralarının iyileşmesine yardımcı olduğunu söylemektedir. Mide asidinin düzenlenmesine tezgâhtar olan bu bitki bununla beraber bağırsaktaki parazitleribnde temizlenmesine asistan olmaktadır. 

Karaciğerdeki toksinleri atıyor 

Antioksidan ve tonik özelliği doğru karaciğerde biriken toksinlerin atılmasına tezgâhtar olmaktadır. aynı zamanda vücutta yağ birikmesine de engel omlmaktadır. Yatıştırıcı bir özelliğe sahip olan meyan kökü kronik yorgunluğu ve stresi de azaltığ kişinin rahatlamasına muavin olmaktadır. 

Meyan kökü çayı nasıl hazırlanır? 

4 kadeh sıcak suyun içerisine 4 tatlı kaşığı meyan kökü koyup karıştırınız daha sonra 10 dakika da kaynattıktan daha sonra demlenmeye bırakınız. Kullanacağınız alana göre ılık veya soğuk tüketiniz. Gün içerisinde bir kadeh tüketebilirsiniz. Aç veya tok fark etmez. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...