Mutlaka doktora gitmeniz gereken 11 rahatsızlık belirtisi

Date:

Paylaş:

Her sene arabanızı mutlaka bakıma götürüyorsunuz peki ya kendi sağlığınızı arabanızın bakımı kadar ciddiye alıyor musunuz? Yapılan son araştırmalara göre, afiyet endişesi olan şahısların yüzde 50’si doktora gitmemeyi tercih ediyor. Ancak uyaralım nedensiz kilo kaybı, aşırı takâtsizlik, kanama gibi değişiklikler mutlaka doktora gitmenizi söyleyen önemli sinyallerdir. böylece vücudunuzu mutlaka gözleyin ve dinleyin!

Biz de haberimizde siz elmaelma.com okurları için vücuduzu denetleme ederken bilhassa dikkat etmeniz gereken 11 noktayı derledik. İşte size ‘mutlaka doktora gitmeniz’ gerektiğini söyleyecek 11 muhabere…

BEYİN

Basit egzersizler yaparak beyninizin nasıl çalıştığını mutlaka teftiş edin. Bunun en iyi yol da cep telefonunu bir kenara adamak. Örneğin telefon numaraları, haritalar, yol tariflerini ezberlemeye çalışın. Bir sudoku bulmacası çözmeyi deneyin. Eğer bulmacayı çözerken kolayca dikkatiniz dağılıyorsa teknolojiden uzak durmanız gerektiğini bilin. Beyninizi kitap okumak gibi bitmiş forma sokacak aktivitelere yönelin. 

GÖZLER

Her 10 kadından birinde anemi olduğunu daima hatırlayın. böylece alt göz kapağınızı aşağıya çekin ve göz bebeğinizin altındaki dokunun kansız mu parlak mı olduğunu yoklama edin. Gözaltında sarı renkler görüyorsanız karaciğer rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz ve mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekiyor demektir. Yüksek kan basıncı, diyabet ve bir takım kanserler de göz kontrollerinde ortaya çıkabilir. 

DİL

Dil sağlıkla ilgili bir sorun yaşadığınızda birincil sinyal veren organlardan biridir. böylece mutlaka ahenkli denetim edilmesi gerekir. Her gün dişlerinizi fırçalarken mutlaka dilinizi de kontrol edin. Aşırı kırmızı bir dil B12 eksikliğinin işareti olabilir. Siyah ve tüylü görünümlü bir dil ağızdaki bakteri miktarının yüksekliğini ve diş hijyenindeki bozulmayı gösterir. 

AYAKLAR

Yaşlandıkça yada hormonel değişiklikler yaşadıkça ayaklarımızın şekli ve boyutlarının değiştiğini biliyor muydunuz? Ayaklarınızı uyumlu kontrol etmek değişikliklere aleyhinde tedbir almayı da kolaylaştırır. Mesela tabanlık ve destek ürünleri gibi. Ayaklarınızın görüntüsü ve kundura içindeki hislerini iyi peşine düşüp takip edin. Eğer bir bezginlik olduğunu düşünüyorsanız mutlaka ayak ölçümü yaptırın. 

BACAKLAR

Eğer tüm gün ayakta durduğunuz yada oturduğunuz bir işiniz varsa varis olma ihtimaliniz yüksek. üstelik buna gebelik, sigara tüketimi ve ekstra kilolar eklenirse varis canınızı çok sıkabilir. Varis eğilimli damarları gözle görebilir ve elle hissedebilirsiniz. Genel Olarak sızı ve kaşıntı yaparlar. Ayna karşı ahenkli kontrolü mutlaka yapın. Adi görünmeyen damar yapıları için zaman kaybetmeden doktora gidin.

KARIN

Karnınızın görünümüne ve size verdiği hislere karşı mutlaka itinalı olun. Bu bilhassa yaşınız ilerledikçe fazla hayati olabilir. Yeni bir ağrı, şişkinlik hissi, ısrarcı kabızlık ve ishal kanserden kalp ve karaciğer hastalığına değin böylece çok sıkıntının habercisi olabilir. Bel çevrenizin genişliğini düzenli olarak ölçün. Ani ve nedensiz kilo değişikliklerini ciddiye alın ve dışkınızın adi göründüğünden emin olun. 

TIRNAKLAR

Aralıksız oje kullanan biriyseniz tırnaklarınızın size verdiği sinyalleri kaçırıyor olabilirsiniz. böylece bir kaç haftada bir tırnaklarınızı ojesiz bırakın ve görünümlerini inceleyin. Sarı renginde daimi bir biçimsizleşme varsa mutlaka doktora görünün. Tırnaklardaki bozulmalar mantar enfeksiyonlarından, sedef hastalığına, trioid bozukluğundan diyabete dek bir fazla hastalığın işareti olabilir. Kırılgan ve benzi atmış tırnaklar gıda eksikliği belirtisi de olabilir. Günlük beslenmenize meyve ve sebzeleri eklemek, dengelenmiş bir perhiz gerçekleştirmek ve multivitamin destekleri sorunun aşılmasına asistan olabilir. 

RAHİM 

Yılda sıradan 3 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor. Bundan kaçınmanın en kolay yolu ise smear testi vermektir. 25 ila 49 yaşları arasındaki kadınlar smear testine üç yılda bir devam etmeli ve 50 ila 64 yaşları arasındaki kadınlar her beş yılda bir tekrarlatmalı. Seks sırasında ya da ardından olağandışı kanama çekiyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Öteki belirtiler arasında sıra dışı vajinal akış, seks sırasında hastalık ya da sızı ve bel ağrısı da var. 

GÖĞÜSLER

Meme kanserine karşı göğüslerinizi düzenli yoklama etmeniz çok manâlı. Bunu aynada, duşta, yatakta uzanırken ve eşinizden yardım alarak yapabilirsiniz. Göğüslerinizi tanıyın ve sizin için sıradan olanı mutlaka öğrenin. Bu olası değişiklikleri ayrım etmenizi kesinkes sağlayacaktır. Eğrilme, çukurlaşma, cilt dokusunda şansın dönmesi, şişkinlik, kalınlaşma hissi, koltukaltında sürekli ağrıları önemseyin.Meme başı boşalması ve meme ucunda veya yakınında kızarıklık ya da kabuklanma olup olmadığına bakın. 

YÜREK

Kadınlar kalp hastalıklarını genelde mide bulantısı şeklinde hissederler. Erkeklerden ayrı olarak göğüs ağrısı yaşamayabilirler. Ağrı daha çok omuz ve boyunda olabilir. Bu alıcı sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka tansiyon kontrolü yaptırın. 40 yaşın altındaysanız her 5 yılda bir iyi bir kalp sağlığı taramasından geçin. 40 yaşın üstündeyseniz tansiyon kontrollerini sıklaştırın.

CİLT 

Cildinizdeki güvenilmez değişiklikleri ciddiye alın. Banyodan sonradan cildinizi mutlaka inceleyin. Çünkü değişikliklerin farketmek manâlı. Şeklinde, boyutunda ve renginde değiştirme olan benlerinizi ciddiye alın. Kaşındı ve kanama semptonları mutlaka doktora görünmeniz gerekin durumlardır. 

TESTİSLER

Sıradaki madde erkekler için yaşamsal öneme sahip. Efendiler testis kanserine aleyhinde testislerinin görünümlerini mutlaka denetim etmeliler. Son 50 yılda iki katına çıkan testis kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor. Testis kontrolünün en iyi sonuç verdiği yer sıcak bir duş anı. Sıcağın etkisi altındaki testislerinizin görüntüsünde ve boyutundaki farklılıklar alışılagelmiş değilse mutlaka bir uzmana görünün. aynı zamanda sertlik ve şişlikleri de önemseyin. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...