Nohutun faydaları neler sütun kanserinden koruyor!

Date:

Paylaş:

Hayvansal gıdanın tüketilmediği vejeteryan ve vegan beslenmeyi seçim eden şahısların de tüketebildiği nohut, vücuda faydalarıyla şaşırtıyor. Her gün bir fincan nohut yemek, kemiklerin güçlenmesinden, belirgin gözlere; çok iyi bir sindirimden, kan şekerini düşürmeye iyi geliyor. Nohutun en önemli yararlarından biri de kolon kanserini önlemesi. İşte nohutun bilinmez faydaları…

Kemikleri güçlendirir

Nohut; manganez, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve K ve A vitaminleri için iyi bir kaynaktır. Bunlar kemik büyümesi, kemik mineralizasyonu ve kolajen üretimi için büyük öneme sahiptir.

Parıldayan bir cilt

Nohutta bulunan C, E ve K vitaminleri deri sağlığı için önemlidir. Yaraları iyileştirmeye muavin olur, kırışıklıkları giderir, kurumuş cildi nemlendirir ve güneş hasarına karşı korur.

Düşük kan şekeri seviyeleri 

Lif ve protein bakımından varlıklı olan nohut, yemekten sonra kan şekeri düzeyinin fazla seri yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Nohudun içeriğindek magnezyum ve çinko gibi dağıtılmış mineraller, herif 2 diyabete yakalanma riskini azaltabilir.

Kansere karşısında koruma 

Nohut, açıklanmış kanser türlerinin riskini azaltmaya muavin olabilir. Kalın bağırsak hücrelerindeki iltihabı azaltma potansiyeline sahip bütirat üretimine katkı maddesi sunan nohut, sütun kanserine yakalanma riskini de azaltır. Nohut keza tümör büyümesini önlemeye muavin olan saponinler içerir. Ayrıca nohudun içerdiği bir takım vitaminler ve mineraller, meme ve akciğer kanseri üzerinde de etkilidir.

Belirgin bir görüş ve dinç gözler 

A vitamini taşıyan nohut, antienflamatuar bir etkiye sahiptir ve gözle ilgili rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olur. Keskin bir bakış için de nohut tüketmek faydalıdır.

Zinde bir beyin 

Nohutta yer alan kolin, daha iyi bellek dahil elde etmek üzere daha seri bir bilişsel performansa da sahip olunmasını sağlar.

Kilo kaybı 

Nohuttaki protein ve lif sindirimi yavaşlatarak ve tokluk şehvetli sağlar. Hem iştahı azaltarak kilo vermeye de muavin olur.

Çok Iyi bir sindirim 

İçerdiği lifler sindirimi iyileştirmeye, irritabl bağırsak sendromu risklerini azaltmaya ve kabızlığı önlemeye tezgâhtar olur.

Düşük kan basıncı 

Nohut, yüksek tansiyonu düşürür. Dolayısıyla felç veya kalp krizi geçirme riskini de en aza indirebilir. Nohuttaki liflerin, yürek sağlığı için de iyi olan “fena kolesterol” seviyelerini azalttığı gösterilmiştir.

Çabuk uzayan saçlar 

Nohutta bulunan protein, A ve B vitaminleri saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini teşvik etmeye muavin olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...