Tırnak mantarına ne iyi kazanç bulaşmasını istemiyorsanız…

Date:

Paylaş:

Ülkemizde çoğunlukla görülen cilt sorunlarından biri de tırnak mantarıdır. Her ne dek önemsenmeyecek bir sorun gibi görünse de zorunlu olan çare ve bakım yapılmadığı taktirde büyük sorunlara yol açabilir. Tırnak mantarı hakkında sıklıkla sorulan sorular arasında olan ‘Çivi mantarı bulaşıcı mıdır? Tırnak mantarı nasıl geçer, tedavisi nasıl olur?‘ gibi merak edilen cevapları Dermatec Poliklinigi Dermatoloji Uzmani Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

TIRNAK MANTARI BULAŞICI MIDIR?

Çivi yavaş uzayan bir deri ekidir. Çivi mantarı (onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve çivi yatağından ayırır. Ülkemizde çivi mantarı sorunu oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Çivi mantar hastalıkları sızı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi problemli olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra el ve but tırnaklarında ciddi estetik problemlere sebep olmaktadır.

TIRNAK MANTARINDA ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ NE?

Çivi mantarlarının en etkili çare yöntemlerinin başında lazer tedavisi gelmektedir. Lazer tedavileri; her yaş döneminde düşük tehlike ve geniş tehlikesiz başvuru formu özelliği, yüksek hasta uyumu ve klinik iyileşmesi ile çivi mantarlarında birincil çare seçenekleri arasına yer almaktadır. Bacak tırnağına uygulanan lazer ışığı, çivi yatağına, çivi ve etrafındaki yumuşak dokuya zarar vermeden uygulanır. Mutlaka 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır çünkü öteki parmaklardaki tırnaklarda da bakımlı mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma duygusal duyulur. Herhangi bir şekilde ağrı kesici veya anesteziye lüzum yoktur.Uygulama sonrasında hemen günlük aktivitelerinize geri dönebilirisiniz.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi işlemi yaklaşık 15 dakika dek sürmektedir. Tedavide bazı hastalar için tek seans tatmin edici olurken bazı hastalar (fazla ileri safhalar) içinse daha fazla seansa (6-8 seans ya da fazlası) lüzum vardır.Lazer işlemi sonrası derhal pedikür yaptırabilir veya oje sürebilirsiniz. Burada manâlı olan lazer işlemi öncesi dönemdir. Lazer işlemi uygulanmadan 1 gün önce ayağınızdaki tüm ojeleri temizleyip, but temizliğinizi yapmalısınız.

Mantar hastalığı çevresel faktörlere yan bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması muhtemel olabilir.Bu nedenle mutlaka hastalıktan korunmak için uzmandan bilgi alınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Önerilen İçerikler

Afyonkarahisar’da bir zincir markette abes yağ kolileri raflara konuldu

Şehir merkezinde Esentepe ve Kanlıca Mahalleleri'ndeki zincir marketlerdeki yağ rafları fiyat ve mahsul yokluğundan nedeniyle vatandaşların tepkilerine neden...

Başkasının havlusunu uygulamak zararlı mı göz alerjisine neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor! Başkasının havlusunu sakın kullanmayın! Gözlerde enfeksiyon riskini arttıran bu durumun ciddi sonuçları olabilir. Peki başkasının havlusunu...

Beyaz çayın faydaları neler kanser hücrelerini yok ediyor!

Ülkemizde tüketimi siyah ve yeşil çay dek yaygın olmasa da beyaz dere da vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. en...

Osteoartrit belirtileri obezite yaş tehlikesini düşürüyor!

Insanlar aralarında 'eklem kireçlenmesi' olarak bilinen Osteoartrit rahatsızlığı her ne kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya çıksada bu hastalığı tetikleyen 4...